Skip to content

310 Passaic Avenue C0215Fairfield, NJ 07004

Commercial

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Mar 27, 2015

Property Information

Block2801
Lot31.02
QualifierC0215
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2SC-2800SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
27%
Improvement Value:$340,900
73%
Total Assessment$466,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,973+4.0%
2024$9,585+1.3%
2023$9,464+4.9%
2022$9,025-13.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$720,000

From:

To:

DeedBook 12546, Page 2779Recorded3/31/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel