Skip to content

310 Passaic Avenue C0203Fairfield, NJ 07004

Commercial

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Oct 9, 2024

Property Information

Block2801
Lot31.02
QualifierC0203
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class10
Description2SC-3063SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,800
34%
Improvement Value:$272,200
66%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,758+4.0%
2024$8,417-18.7%
2023$10,352+4.9%
2022$9,872-13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

DeedBook 20240, Page 60448

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6101, Page 341