Skip to content

18 Riveredge DriveFairfield, NJ 07004

Built 1973

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block3002
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,926
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,400
38%
Improvement Value:$247,700
62%
Total Assessment$401,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,568+4.0%
2024$8,235+1.3%
2023$8,130+4.9%
2022$7,753+16.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973