Skip to content

16 Club Rd.Fairfield, NJ 07004

Built 1967

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 23, 2014

Property Information

Block3508
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-2688SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,214
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,700
49%
Improvement Value:$251,800
51%
Total Assessment$491,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,498+8.4%
2024$9,688+1.3%
2023$9,565+4.9%
2022$9,122+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,214DeedBook 12510, Page 2708

Property Built

Built

Year Built: 1967