Skip to content

37-39 Breakenridge Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1926

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block124
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$294,300
75%
Total Assessment$394,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,703+2.0%
2024$7,549+1.6%
2023$7,432+0.1%
2022$7,428+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,300DeedBook 20240, Page 44232

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft2,492DeedBook 20230, Page 40339Recorded7/6/2023

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,492DeedBook 20220, Page 137Recorded1/3/2022

Property Sale

Sale
$170,500
Sq Ft2,080DeedBook 20201, Page 9197Recorded11/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 1926