Skip to content

33 Argyle Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2002

Property Information

Block129
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
29%
Improvement Value:$316,100
71%
Total Assessment$445,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,354+2.0%
2024$8,186+1.6%
2023$8,060+0.1%
2022$8,056+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961