Skip to content

51 Argyle Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2008

Property Information

Block129
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,800
25%
Improvement Value:$366,900
75%
Total Assessment$489,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,121+2.0%
2024$11,879+52.2%
2023$7,803+0.1%
2022$7,799+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961