Skip to content

243 Park Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block330
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,043
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
28%
Improvement Value:$366,200
72%
Total Assessment$508,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,808+2.0%
2024$10,591+1.6%
2023$10,427+0.1%
2022$10,422+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft2,031DeedBook 20170, Page 93797

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6021, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1953