Skip to content

40 Wilson Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Apr 23, 2001

Property Information

Block341
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,400
55%
Improvement Value:$129,600
45%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,244+2.0%
2024$7,099+1.6%
2023$6,989+0.1%
2022$6,986+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,290DeedBook 5764, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1953