Skip to content

64 Wilson Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Jun 8, 2011

Property Information

Block341
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,500
38%
Improvement Value:$261,700
62%
Total Assessment$422,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,874+2.0%
2024$8,697+1.6%
2023$8,562+0.1%
2022$8,558+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953