Skip to content

54 Wilson Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1919

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block341
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,800
46%
Improvement Value:$190,900
54%
Total Assessment$352,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,019+2.0%
2024$7,858+1.6%
2023$7,737+0.1%
2022$7,733+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500

To:

Sq Ft1,466DeedBook 20170, Page 98051

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6151, Page 650

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5879, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1919