Skip to content

34 Wilson Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1924

Last Sale Date
Feb 19, 2018

Property Information

Block341
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,370
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,800
49%
Improvement Value:$156,700
51%
Total Assessment$307,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938+2.0%
2024$7,780+1.6%
2023$7,659+0.1%
2022$7,655+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924