Skip to content

862 Lyons Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block341
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,852
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,300
30%
Improvement Value:$320,400
70%
Total Assessment$455,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,506+2.0%
2024$9,316+1.6%
2023$9,172+0.1%
2022$9,167+5.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953