Skip to content

715 Stuyvesant Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1921

Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block341
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,614
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,400
28%
Improvement Value:$359,300
72%
Total Assessment$501,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,969+2.0%
2024$10,749+1.6%
2023$10,583+0.1%
2022$10,578+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921