Skip to content

22 Harding Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2014

Property Information

Block351
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,100
44%
Improvement Value:$203,600
56%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,238+2.0%
2024$7,093+1.6%
2023$6,983+0.1%
2022$6,980+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925