Skip to content

16 Olympic Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1925

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Mar 21, 2018

Property Information

Block352
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
33%
Improvement Value:$322,700
67%
Total Assessment$483,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,846+2.0%
2024$12,589+1.6%
2023$12,394+0.1%
2022$12,388+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 20180, Page 33898

Property Sale

Sale
$77,100
DeedBook 12278, Page 5688

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 6373, Page 269

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5942, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1925