Skip to content

77-79 40th St.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$109,500
Last Sale Date
Mar 2, 2017

Property Information

Block367
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class45
Description4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,392
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,300
20%
Improvement Value:$634,200
80%
Total Assessment$791,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,815+2.0%
2024$12,559+1.6%
2023$12,365+0.1%
2022$12,358+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$109,500

To:

Sq Ft4,728DeedBook 20170, Page 19194

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft4,392DeedBook 20170, Page 11153Recorded2/6/2017

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6076, Page 626

Property Sale

Sale
$185,900
DeedBook 5876, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1953