Skip to content

47-49 Elmwood Terr

Irvington, NJ 07111

Built 1919

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block376
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,895
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,700
40%
Improvement Value:$293,600
60%
Total Assessment$491,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,702+2.0%
2024$13,427+23.3%
2023$10,888+0.1%
2022$10,882+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,692DeedBook 20211, Page 11026

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,412DeedBook 12535, Page 2424Recorded1/23/2015

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 6325, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1919