Skip to content

59 Elmwood Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1920

Last Sale Price
$254,400
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block376
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class45
Description2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,668
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,100
44%
Improvement Value:$237,600
56%
Total Assessment$421,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,339+2.0%
2024$9,152+1.6%
2023$9,010+0.1%
2022$9,006+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$254,400

To:

Sq Ft2,668DeedBook 6112, Page 718

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5964, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1920