Skip to content

57 Elmwood Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1921

Last Sale Date
Jun 17, 2008

Property Information

Block376
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,700
57%
Improvement Value:$132,900
43%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,071+2.0%
2024$6,929+1.6%
2023$6,822+0.1%
2022$6,819+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921