Skip to content

36 Washington CourtLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Price
$890,888
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block1303
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,447
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,300
54%
Improvement Value:$273,800
46%
Total Assessment$598,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,630+3.1%
2024$14,187+2.5%
2023$13,840+1.9%
2022$13,583+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$890,888

To:

Sq Ft2,447DeedBook 20230, Page 45050

Property Sale

Sale
$487,500

From:

To:

Sq Ft2,471DeedBook 12464, Page 1319Recorded10/21/2013

Property Built

Built

Year Built: 1954