Skip to content

465 S Livingston AveLivingston, NJ 07039

Built 1928

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block2700
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,154
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,700
28%
Improvement Value:$578,500
72%
Total Assessment$803,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,646+3.1%
2024$19,052+2.5%
2023$18,586+1.9%
2022$18,241+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928