Skip to content

63 S Ashby AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1956

Last Sale Price
$198,500
Last Sale Date
Oct 24, 1997

Property Information

Block3812
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,189
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,300
50%
Improvement Value:$289,500
50%
Total Assessment$574,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,060+3.1%
2024$13,634+2.5%
2023$13,301+1.9%
2022$13,054+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$198,500

To:

Sq Ft2,189DeedBook 5507, Page 289

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5235, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1956