Skip to content

89 Mounthaven DriveLivingston, NJ 07039

Built 1927

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 21, 2014

Property Information

Block3900
Lot117
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,056
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,200
67%
Improvement Value:$129,800
33%
Total Assessment$391,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,564+3.1%
2024$9,275+2.5%
2023$9,048+1.9%
2022$8,880+6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 5879, Page 420

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5526, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1927