Skip to content

195 W Mt Pleasant AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Date
Sep 7, 2001

Property Information

Block3900
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,291
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$273,400
40%
Improvement Value:$404,600
60%
Total Assessment$678,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,584+3.1%
2024$16,082+2.5%
2023$15,689+1.9%
2022$15,397-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5735, Page 388

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5613, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1953