Skip to content

185 W Mt Pleasant AveLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block3900
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,296
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,500
54%
Improvement Value:$205,600
46%
Total Assessment$450,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,009+3.1%
2024$10,676+2.5%
2023$10,415+1.9%
2022$10,222+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 20240, Page 69270

Property Sale

Sale
$392,544
DeedBook 6392, Page 236

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5578, Page 572

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5239, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1949