Skip to content

26 Edgemere RdLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block3900
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,824
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,900
65%
Improvement Value:$176,500
35%
Total Assessment$501,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,264+3.1%
2024$11,893+2.5%
2023$11,602+1.9%
2022$11,387-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960