Skip to content

56 Edgemere RdLivingston, NJ 07039

Built 1964

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block3900
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,102
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$338,100
37%
Improvement Value:$576,400
63%
Total Assessment$914,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,369+3.1%
2024$21,692+2.5%
2023$21,162+1.9%
2022$20,768+76.1%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft3,102DeedBook 20201, Page 5644

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,842DeedBook 20180, Page 66053Recorded7/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1964