Skip to content

72 Edgemere RoadLivingston, NJ 07039

Built 1971

Last Sale Price
$929,000
Last Sale Date
Nov 15, 2007

Property Information

Block3900
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,005
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$296,800
41%
Improvement Value:$430,400
59%
Total Assessment$727,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,787+3.1%
2024$17,249+2.5%
2023$16,827+1.9%
2022$16,515-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$929,000

To:

Sq Ft3,005DeedBook 12102, Page 4249

Property Built

Built

Year Built: 1971