Skip to content

78 Edgemere RdLivingston, NJ 07039

Built 1966

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 15, 1996

Property Information

Block3900
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage4,055
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,900
31%
Improvement Value:$665,800
69%
Total Assessment$963,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,572+3.1%
2024$22,859+2.5%
2023$22,300+1.9%
2022$21,886+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft4,055DeedBook 5420, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1966