Skip to content

47 Mounthaven DrLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block3900
Lot96
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,022
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,300
55%
Improvement Value:$261,800
45%
Total Assessment$578,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,140+8.5%
2024$13,032+2.5%
2023$12,713+1.9%
2022$12,477+5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft2,018DeedBook 20220, Page 83825

Property Built

Built

Year Built: 1952