Skip to content

53 Mounthaven DriveLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Aug 11, 2025

Property Information

Block3900
Lot99
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,974
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$333,500
62%
Improvement Value:$201,900
38%
Total Assessment$535,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,096+3.1%
2024$12,700+2.5%
2023$12,389+1.9%
2022$12,159+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

To:

Sq Ft1,974DeedBook 20250, Page 54608

Property Built

Built

Year Built: 1953