Skip to content

7 Park DriveLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 14, 2007

Property Information

Block4100
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,581
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,800
65%
Improvement Value:$169,500
35%
Total Assessment$488,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,944+3.1%
2024$11,582+2.5%
2023$11,299+1.9%
2022$11,089+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,581DeedBook 12059, Page 5789

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6010, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1950