Skip to content

147 Hillside AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2006

Property Information

Block4100
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,365
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,000
59%
Improvement Value:$169,500
41%
Total Assessment$408,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,992+3.1%
2024$9,690+2.5%
2023$9,453+1.9%
2022$9,277-2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook 5934, Page 832

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5428, Page 488

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5262, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1950