Skip to content

135 Hillside AveLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Price
$308,500
Last Sale Date
Nov 4, 2011

Property Information

Block4100
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,365
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
60%
Improvement Value:$159,900
40%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,782+3.1%
2024$9,486+2.5%
2023$9,254+1.9%
2022$9,082-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$308,500

To:

Sq Ft1,365DeedBook 12340, Page 8554

Property Built

Built

Year Built: 1951