Skip to content

24 Burnet StreetLivingston, NJ 07039

Built 2022

Last Sale Price
$221,275
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block4803
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,824
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
68%
Improvement Value:$71,300
32%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,413+3.1%
2024$5,249+2.5%
2023$5,120-15.6%
2022$6,068+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$221,275

To:

Sq Ft1,824DeedBook 20220, Page 24998

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 21059Recorded3/8/2018