Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
16 E Northfield RoadLivingston, NJ 07039
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2000
Property Information
Block4803
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48
Building Details
Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage3,025
Acreage0.58
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$1,288,300
84%
Improvement Value:$240,900
16%
Total Assessment$1,529,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $37,404 | +3.1% |
| 2024 | $36,273 | +2.5% |
| 2023 | $35,386 | +1.9% |
| 2022 | $34,728 | +0.9% |
Property History
No events match the selected filters.