Skip to content

18 Burnet StreetLivingston, NJ 07039

Built 1930

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Sep 22, 1998

Property Information

Block4803
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,053
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,800
65%
Improvement Value:$133,900
35%
Total Assessment$378,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,263+3.1%
2024$8,983+2.5%
2023$8,763+1.9%
2022$8,600+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,500

To:

Sq Ft1,053DeedBook 5601, Page 694

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5117, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1930