Skip to content

41 Woodland TerraceLivingston, NJ 07039

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2014

Property Information

Block5101
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,231
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,000
64%
Improvement Value:$146,400
36%
Total Assessment$404,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,892+3.1%
2024$9,592+2.5%
2023$9,358+1.9%
2022$9,184+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$301,000
DeedBook 12209, Page 7919

Property Built

Built

Year Built: 1925