Skip to content

42 Coddington TerraceLivingston, NJ 07039

Built 2008

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Jul 14, 2011

Property Information

Block5104
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,733
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$367,300
32%
Improvement Value:$782,700
68%
Total Assessment$1,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,129+3.1%
2024$27,278+2.5%
2023$26,611+1.9%
2022$26,117+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000

To:

Sq Ft3,733DeedBook 12319, Page 6352

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5866, Page 697