Skip to content

20 Coddington TerrLivingston, NJ 07039

Built 1967

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block5104
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,348
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,700
59%
Improvement Value:$254,300
41%
Total Assessment$620,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,165+3.1%
2024$14,706+2.5%
2023$14,347+1.9%
2022$14,080-11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967