Skip to content

156 W Hobart Gap RdLivingston, NJ 07039

Built 1925

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Feb 28, 1997

Property Information

Block5104
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,796
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,200
54%
Improvement Value:$198,300
46%
Total Assessment$427,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,457+3.1%
2024$10,140+2.5%
2023$9,892+1.9%
2022$9,709-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,796DeedBook 5465, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1925