Skip to content

34 Coddington TerrLivingston, NJ 07039

Built 1963

Last Sale Price
$224,220
Last Sale Date
Dec 16, 1996

Property Information

Block5104
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,192
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$347,700
60%
Improvement Value:$234,100
40%
Total Assessment$581,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,231+3.1%
2024$13,800+2.5%
2023$13,463+1.9%
2022$13,213-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$224,220

To:

Sq Ft2,192DeedBook 5451, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1963