Skip to content

2 Downing PlaceLivingston, NJ 07039

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2010

Property Information

Block5104
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,433
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$378,600
56%
Improvement Value:$302,500
44%
Total Assessment$681,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,660+3.1%
2024$16,156+2.5%
2023$15,761+1.9%
2022$15,468-4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$567,500
DeedBook 5877, Page 459

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 5689, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1962