Skip to content

6 Downing PlLivingston, NJ 07039

Built 1962

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block5104
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,608
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$398,900
60%
Improvement Value:$270,000
40%
Total Assessment$668,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,361+3.1%
2024$15,866+2.5%
2023$15,478+1.9%
2022$15,191-7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000

To:

Sq Ft2,608DeedBook 20201, Page 1456

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12065, Page 7434

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 6195, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1962