Skip to content

10 Dogwood TerraceLivingston, NJ 07039

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block5601
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class20
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,569
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,400
29%
Improvement Value:$727,000
71%
Total Assessment$1,028,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,155+3.1%
2024$24,394+2.5%
2023$23,797+131.6%
2022$10,274+12.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 12462, Page 3272Recorded10/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1932