Skip to content

12 Longview RdLivingston, NJ 07039

Built 1941

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Dec 1, 2014

Property Information

Block5601
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,006
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,000
56%
Improvement Value:$228,600
44%
Total Assessment$519,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,709+3.1%
2024$12,325+2.5%
2023$12,024+1.9%
2022$11,800+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,006DeedBook 12528, Page 3861

Property Sale

Sale
$502,500
DeedBook 6082, Page 744

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 5759, Page 605

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 5637, Page 41

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 5346, Page 176

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5164, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1941