Skip to content

10 Penwood RdLivingston, NJ 07039

Built 1958

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 8, 1993

Property Information

Block5702
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,485
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$363,700
63%
Improvement Value:$213,100
37%
Total Assessment$576,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,109+3.1%
2024$13,682+2.5%
2023$13,347+1.9%
2022$13,099-8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,485DeedBook 5282, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1958