Skip to content

376-380 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1947
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 1998

Property Information

Block404
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings30
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,200,000
41%
Improvement Value:$1,726,100
59%
Total Assessment$2,926,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$97,853+0.7%
2024$97,192+4.6%
2023$92,907+1.6%
2022$91,412+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947