Skip to content

1 Carriage WayMontclair, NJ 07042

Built 1973
Apartment

Last Sale Price
$3,250,000
Last Sale Date
Apr 1, 2013

Property Information

Block1406
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings13
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage1.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$390,000
13%
Improvement Value:$2,611,400
87%
Total Assessment$3,001,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$102,138+0.7%
2024$101,447+4.6%
2023$96,975+1.6%
2022$95,415+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,250,000

To:

DeedBook 12427, Page 9819

Property Built

Built

Year Built: 1973